Rektorzy UJ i AGH o budowie Kampusu Jana Pawła II

01.03.2024

Zdjęcie panoramiczne przedstawiające oficjalne spotkanie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych w Krakowie, które odbyło się 26 lutego 2024 roku. Uczestnicy, zarówno mężczyźni jak i kobiety w formalnym ubiorze, siedzą po obu stronach długiego, owalnego stołu, na którym rozstawione są butelki z wodą, szklanki oraz dokumenty. Na środku stołu znajduje się bukiet białych kwiatów. W tle widoczne są czerwone zasłony i tradycyjne, drewniane meble. Na ścianie w tle obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Wznosi się Kampus Jana Pawła II na os. Ruczaj w tempie wręcz błyskawicznym, czyli możemy rozmawiać już w perspektywie naszego bliskiego sąsiedztwa – Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Czy takie sąsiedztwo Magnificencję zadowala?

Prof. dr hab. Jacek Popiel – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego: Bardzo się cieszę, bo ja miałem szczęście być uczestnikiem tego wielkiego wydarzenia, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II był na kampusie, żeby pobłogosławić moment budowy Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w sierpniu 2002 r. To był moment szczególny, mieliśmy bowiem przekonanie, że to jest pokazanie, że tam będzie funkcjonował nie tylko Uniwersytet Jagielloński, ale także druga uczelnia. Trochę czasu minęło od momentu budowy tej biblioteki, więc teraz, gdy widzę wznoszący się gmach już całej uczelni, to bardzo się cieszę, ponieważ kampus będzie żył w pełnym tego słowa znaczeniu, jako miejsce akademickie, zróżnicowane, mające także pewne wspólne cele. A mówiąc o wspólnych celach pragnę zaakcentować jakie to ważne, że w obrębie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa my z wieloma uczelniami współpracujemy, a Uniwersytet Jagielloński jako ten, który miał przez lata Wydział Teologiczny, w sposób szczególny cieszy się właśnie z rozwoju Uniwersytetu Jana Pawła II, i z tej nowej przestrzeni, którą uzyska właśnie na kampusie.

Budowa Kampusu Jana Pawła II odbywa się tak sprawnie także dzięki udziałowi w niej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i jej wyśmienitych fachowców.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej: Tak, budujemy razem. Więc ja także się bardzo cieszę, że mury rosną i ten kampus powoli staje się rzeczywistością. Niedawno rozpoczęliście Państwo, a właściwie rozpoczęliśmy, bo przecież my w tym dziele żywo uczestniczymy, a teraz mówimy już o stanie surowym zamkniętym, to jest coś, co całe AGH popiera. No i mamy dużą satysfakcję, że po rozmowach z Magnificencją rektorem UPJPII ks. prof. Robertem Tyrałą doszliśmy do wniosku, że my możemy pomóc, biorąc pod uwagę to, że posiadamy całe działy, które zajmują się inwestycjami na AGH pod kierunkiem naszego kanclerza dr. inż. Henryka Zioły i postanowiliśmy się włączyć pomagając Państwu w realizacji tej budowy naszymi doświadczeniami, a także i pewnymi możliwościami, jakie mamy w środowisku. I tak się stało, że jesteśmy z wami w tym dziele. Nie powiem tutaj, że wspólnie budujemy, bo to wy budujecie, ale cieszymy się, że tę małą cegiełkę naszego doświadczenia dokładamy i naprawdę myślę, że to będzie piękny moment, gdy kampus powstanie i będzie sercem uniwersytetu. No i jednocześnie bardzo się cieszę, że przez to cały kampus zyskuje charakter wielouczelniany, bo nie tylko Uniwersytetu Jagiellońskiego. My też zresztą mamy tam swój element, bo na końcu kampusu mamy przecież dwa budynki cyfronetu – nasze akademickie Pychowice. Ściskamy kciuki, będziemy pomagać i mamy nadzieję, że ten moment wejścia studentów do nowych budynków będzie jak najszybszy.

Gdy podejmowali Państwo decyzję, że angażują się Państwo w ten nasz projekt, czy nie było żadnych wątpliwości co do takiej właśnie decyzji? I czy wszystko toczy się zgodnie z przewidywaniami?

Rektor AGH: To była prosta decyzja, bo my naprawdę czujemy związek i więź z wami, z Uniwersytetem, chociaż teoretycznie są to tak różne obszary działania. Dużo nas jednak łączy – solidarność, przyjaźń, zrozumienie, więź duchowa i myślę, że to odczuwamy na każdym kroku, także na tym dziś odbywającym się spotkaniu naszego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (26.02.2024), które jest pewnym kuriozum w środowisku polskim, bo takich rad, tak blisko współpracujących rektorów nie ma za dużo. Potem z tego wyłaniają się takie czy inne nasze decyzje, wspólne zaangażowanie w różne działania. Akademię Górniczo-Hutniczą łączy ponadto z Uniwersytetem Papieskim święty Jan Paweł II, który jest doktorem honoris causa naszej uczelni i zawsze był takim elementem łączącym różne uczelnie.

Rozmowa odbyła się przy okazji posiedzenia Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w dn. 26 II 2024 w sali senackiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Kanoniczej 25. Rozmawiała Marta Mastyło.