Aktualności
Refleksja prorektora ds. nauki oraz dyrektora Szkoły Doktorskiej na UPJPII ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta
Refleksja na temat budowy Kampusu Jana Pawła II, którą podzielił się z nami ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki oraz dyrektor Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Budowany Kampus Jana Pawła II jest niewątpliwie wielkim wysiłkiem organizacyjnym rektora naszego Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Roberta Tyrały, który został przez niego podjęty z dużą odwagą i wielką determinacją, i które na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie wszyscy widzą i podziwiają. Jest to niewątpliwie bardzo znaczące wydarzenie dla całej społeczności uniwersyteckiej, które przede wszystkim jest odważnym, konkretnym, ale i potrzebnym oraz bardzo budującym spojrzeniem w przyszłość, które zapewni Uniwersytetowi, jak również uprawianym dyscyplinom naukowym, nową i potrzebą wizytówkę w pluralistycznym społeczeństwie. Nauka przecież potrzebuje także nowoczesnego zaplecza.
Budowany Kampus Jana Pawła II przede wszystkim zapewni naszej uczelni nową tożsamość, która będzie związana z nowoczesnym budynkiem dydaktycznym połączonym jednocześnie z biblioteką uniwersytecką. W ten sposób, tak studenci, jak i nauczyciele akademiccy, będą mogli korzystać z nowoczesnych sal dydaktycznych, jak również z zasobów biblioteki; kampus winien stać się zatem swoistym „własnym i nowoczesnym” domem dla budowania relacji nie tylko naukowych, ale także międzyludzkich, poprzez wielowymiarowy dialog, który dzisiaj jest wszystkim bardzo potrzebny.
Niewątpliwie na takie konieczne i potrzebne rozwiązania Uniwersytet czekał od lat, a na naszych oczach marzenia stają się faktem, tym bardziej, że budowany Kampus będzie miał także dużą i bardzo nowoczesną aulę, która w pewnym sensie stanie się „sercem” uczelni, w szczególności miejscem różnych wydarzeń o charakterze naukowym oraz różnych innych uroczystości i spotkań, które będą tworzyć tożsamość naszego Uniwersytetu i jednocześnie otwierać go na bardzo szybkie wielowymiarowe zmiany współczesnego społeczeństwa; Uniwersytet będzie miał zatem przestrzeń, aby na współczesne wyzwania odpowiadać w miejscu bardzo nowoczesnym, przede wszystkim swoim kompetentnym ukazywaniem myśli Kościoła.
Budowa Kampusu Jana Pawła II to także wyzwanie dla nauczycieli akademickich Uniwersytetu, aby nowoczesne wnętrza wypełniać wykładami na wysokim poziomie oraz aby tworzyć w nich atmosferę przyjazną dla wielowymiarowych badań naukowych, co niewątpliwie jest także realizacją licznych wskazówek wynikających z magisterium św. Jana Pawła II, który ciągle wzywa do dialogu nauki, wiary i kultury.
Budowany Kampus Jana Pawła II to jednocześnie wspaniała wizytówka Uniwersytetu, który w ten sposób będzie mógł zademonstrować obecność Kościoła i jego nauki pośród innych uczelni Krakowa. W konkretny i niewątpliwie wyjątkowy sposób, zarysuje się także obecność Kościoła i jego nauki w tym wyjątkowym miejscu.