Aktualności
Marcin Majta z NDI S.A. o roli BIM w budowie Kampusu Jana Pawła II
Marcin Majta, BIM Manager w NDI S.A., omawia kluczową rolę technologii BIM w budowie Kampusu Jana Pawła II – od projektowania, poprzez realizację, aż po zarządzanie obiektem, podkreślając jej wpływ na efektywność i innowacyjność w branży.
Czym jest technologia BIM?
Technologia BIM (ang. Building Information Modeling – modelowanie informacji o budynku) stanowi innowacyjne, choć już dość popularne na naszym rynku, podejście do procesu budowlanego. Możemy zacząć ją wykorzystywać już na etapie koncepcji, następnie projektowania, idąc przez budowę, a na zarządzaniu gotowym obiektem kończąc. Metodyka ta przynosi wiele korzyści, zaczynając od modelowania trójwymiarowego tj. powstają cyfrowe modele budynków, które zawierają geometrię oraz przypisane do niej informacje techniczne, co pozwala na lepsze zrozumienie projektu przed rozpoczęciem budowy. Takie podejście pozwala nam również na lepszą współpracę i koordynację pomiędzy zespołami, np. projektantami a wykonawcą. Kolejnym pozytywnym efektem wykorzystania technologii BIM jest możliwość monitorowania postępu prac, ale również ich planowania i analizy. Wprowadzane na bieżąco do modelu BIM dane pozwalają na samym końcu otrzymać model, który pomaga nam w zarządzaniu budynkiem.
Skąd pomysł na wykorzystanie technologii BIM przy tym projekcie?
Jako firma NDI S.A. już na etapie przygotowywania oferty tworzymy model, który pomaga w zliczaniu ilości poszczególnych robót, które trzeba będzie wykonać, co przekłada się bezpośrednio na dokładność wyliczeń. Model przygotowany na etapie oferty daje nam możliwość analizy zagospodarowania placu budowy, np. pozwala wskazać najbardziej optymalne ustawienie żurawi. Stworzenie modelu BIM pozwala także na weryfikację przekazanej dokumentacji, zadanie potrzebnych pytań, tak aby być pewnym, że oferta przez nas składana jest skalkulowana w sposób prawidłowy. W dalszej kolejności, przy założeniu, że udało się wygrać przetarg i doszło do podpisania umowy, model BIM jest przekazywany na budowę, tak aby mógł korzystać z niego zespół realizujący obiekt.
Jakie wyzwania dla zespołu realizującego projekt stawia wykorzystanie metodyki BIM?
Najważniejsze wyzwanie to zmiana świadomości, że wykorzystanie tego narzędzia to ułatwienie mojej codziennej pracy, a nie dodatkowy obowiązek, więc kluczowe okazuje się zaangażowanie wszystkich osób realizujących projekt, z czym nie było żadnych problemów. Zawsze, gdy okazuje się, że nie muszę spędzać wielu godzin nad często monotonnymi powtarzalnymi zadaniami, a mogę wspomóc się modelem i informacjami w nim zawartymi i wykonać zadanie w parę minut, możemy powiedzieć, że wykorzystanie technologii BIM przy realizacji tego projektu to najlepsze co mogliśmy zrobić.
Jak wykorzystujecie model BIM i informacje w nim zawarte w codziennej pracy?
Dzięki modelom BIM, możemy lepiej zrozumieć całość projektu. To pomaga w identyfikowaniu potencjalnych problemów jeszcze zanim fizycznie wystąpią na budowie, co przekłada się na niwelowanie opóźnień, a także ograniczanie kosztów. Model BIM pomaga nam w koordynacji procesów budowlanych poprzez zintegrowanie harmonogramu budowy z modelem trójwymiarowym. Dzięki temu możemy lepiej planować kolejne etapy i unikać opóźnień. Na obecnym etapie prac, model przede wszystkim wykorzystujemy do obliczania zapotrzebowania na beton, który musimy wylać, aby wykonać kolejne elementy konstrukcji oraz monitorowania postępu prac związanych z elementami konstrukcyjnymi. Przygotowujemy również na narady arkusze przedstawiające aktualne zaawansowanie budowy oraz to co jest planowane do wykonania przed następnym spotkaniem na kolejnej radzie budowy. Model wykorzystujemy również, aby zobrazować zakres prac do wykonania dla naszych potencjalnych podwykonawców, co pozwala im bardzo dokładnie zapoznać się z zakresem prac, który mieliby realizować. Model BIM wykorzystujemy również w rozliczaniu się z wykonanych prac z podwykonawcami, co zdecydowanie przyspiesza proces.
Jakie korzyści z zastosowania tej technologii ma inwestor?
Tak jak wspomniałem, na naradach prezentujemy arkusze obrazujące zaawansowanie prac i planowany ich zakres na następny okres roboczy. To pozwala wszystkim lepiej zrozumieć co aktualnie się dzieje, ale przede wszystkim, co będzie się działo w następnych dniach. A to pozwala nam na odpowiednie przygotowanie się poszczególnych uczestników tego przedsięwzięcia do wydarzeń, które będą miały miejsce na budowie, ale też w przestrzeni ją otaczającej, np. czy będzie możliwy przejazd, albo którędy zostanie poprowadzona ścieżka komunikacyjna. Jednak największa korzyść dla inwestora to rozwiązywanie problemów zanim wystąpią na budowie. Podczas narady omawiamy wszystkie takie sytuacje i znajdujemy dla nich rozwiązania, co wpływa na ograniczanie dodatkowych kosztów i niweluje potencjalne opóźnienia oraz pozwala na usprawnienie rozliczania wykonanych już prac.
Dziękuję za rozmowę.