Aktualności
„Nowy kampus to przestrzeń, w której tradycja spotyka innowację” – rozmowa z ks. dr. hab. Witoldem Ostafińskim, prof. UPJPII – dziekanem Wydziału Teologicznego
Marta Mastyło: Jakie refleksje towarzyszą Księdzu Dziekanowi w związku ze zbliżającą się finalizacją budowy uniwersyteckiego Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj?
Ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII: Zbliżająca się finalizacja budowy nowego kampusu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie stanowi bardzo ważny moment w historii naszej uczelni. Choć budynek nie jest jeszcze w pełni ukończony, już teraz jego kształt i rozmiary stają się symbolem nowej ery dla naszej wspólnoty akademickiej. To przestrzeń, która wkrótce stanie się fundamentem naszej działalności naukowej, dydaktycznej, ale również duchowej, a także żywego dialogu między tradycją a nowoczesnością.
Warto dodać, że powstający kampus jest wyrazem naszej nieustannej gotowości do rozwoju i podejmowania wyzwań współczesnego świata edukacji. To miejsce, które powstaje przede wszystkim z myślą o człowieku — o tych, którzy będą w nim uczyć, badać i wzrastać intelektualnie i duchowo. Znajdą się w nim nie tylko nowoczesne sale wykładowe czy laboratoria, ale również przestrzenie sprzyjające dialogowi i integracji środowiska akademickiego.
Jak Ksiądz Dziekan postrzega przeprowadzkę większości struktur UPJPII do nowego kampusu?
Przeprowadzka olbrzymiej części naszej uczelni do nowego kampusu to moment przełomowy, który zwiastuje nie tylko nową erę w historii uniwersytetu, ale także dynamiczne zmiany w jego funkcjonowaniu. Pojawi się bowiem nowa przestrzeń, która umożliwi jeszcze bardziej efektywne kształcenie naszych studentów oraz rozwój naukowy naszych pracowników.
Jako dziekan Wydziału Teologicznego, jestem głęboko przekonany, że nowy kampus będzie miejscem, które sprzyjać będzie wymianie myśli i idei, a także integracji między różnymi dyscyplinami. W ten sposób stworzone zostaną warunki do realizacji wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych, które z czasem będą wyznaczać nowe kierunki badań.
Nowoczesne technologie, które zostaną tam zastosowane, staną się nie tylko narzędziem edukacji, ale również przestrzenią do pogłębionej rozmowy o wartościach – o prawdzie, dobru i pięknie – które są fundamentem tożsamości naszej uczelni.
Jakie są najważniejsze atuty nowego budynku z punktu widzenia pracowników i studentów Wydziału Teologicznego?
Jako Wydział Teologiczny z wielką uwagą przyglądamy się korzyściom, jakie zostaną zaoferowane wydziałom UPJPII, które będą miały swoją siedzibę na nowym kampusie. Z pewnością stanie się on przestrzenią sprzyjającą innowacyjnemu nauczaniu dzięki nowoczesnym salom wykładowym, przestrzeniom do pracy badawczej i sferom współpracy międzywydziałowej. Dodatkowo, na parterze nowego budynku, jest 9 sal, które będą nam, pracownikom naukowym służyć, przewidziano je bowiem jako miejsca do pracy naukowej w ramach dyscyplin. Jest tam supernowoczesna, ze wspaniałą akustyką aula, gdzie odbywać będą się główne wydarzenia, wspólne dla całej uczelni, a także ważne konferencje, aula bowiem pomieści 460 osób.
Z naszej perspektywy, ta zmiana pozytywnie wpłynie na całe środowisko akademickie. Będzie sprzyjać lepszej integracji między jednostkami, wspólnemu inspirowaniu się oraz wymianie pomysłów. To istotne nie tylko z punktu widzenia efektywności, ale także tożsamości wspólnoty uczelnianej, która ma przecież wspólną misję.
Czy są takie przestrzenie lub udogodnienia w nowym budynku, które uważa Ksiądz Profesor za cenne dla procesu dydaktycznego i badań naukowych, jeśli chodzi o Wydział Teologiczny?
Z pewnością dostrzegamy w tej inwestycji duży potencjał. Przede wszystkim w kontekście współpracy międzywydziałowej, organizacji konferencji, prezentacji wyników badań czy wspólnych inicjatyw naukowych. Jak już też wcześniej wspomniałem będą tam pokoje do pracy naukowej w ramach dyscyplin.
Istotne są także przestrzenie mniej formalne — strefy relaksu i odpoczynku, które w realny sposób wspierają zarówno studentów, jak i pracowników w zachowaniu równowagi między intensywną pracą intelektualną a regeneracją.
Wierzę, że ten nowy kampus stanie się sercem uczelni – nie tylko funkcjonalnym, ale i symbolicznym, odzwierciedlającym nasze aspiracje jako wspólnoty akademickiej.
Gdyby miał Ksiądz Dziekan opisać nowy kampus jednym zdaniem – jak by ono brzmiało?
Nowy Kampus Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II to przestrzeń, w której tradycja spotyka innowację, nauka łączy się z duchowością, a sacrum i profanum współistnieją na co dzień, sprzyjając rozwijaniu wiedzy, współpracy i kreatywności w duchu otwartości na przyszłość, prowadząc do odkrywania prawdy, dobra i piękna w służbie człowiekowi.
Dziękuję bardzo za rozmowę.