Aktualności
Ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII, prorektor ds. kadrowych i rozwoju o nowo budowanym Kampusie Jana Pawła II
Dla UPJPII, jak dla każdej społeczności akademickiej, nowa, a nade wszystko własna infrastruktura, z jednej strony jest bazą do realizacji zadań dydaktyczno-badawczych, z drugiej stanowi podstawę dla ciągłego rozwoju. Otwiera ona nowe możliwości i nowe perspektywy, które naturalnie wpisane są w życie akademickie. Daje pracownikom i studentom poczucie stabilności. Będzie również, o czym jestem przekonany, źródłem inspiracji dla przyszłych studentów oraz pracowników, którzy widząc rozwój naszego Uniwersytetu będą chętnie wybierać go jako miejsce pracy czy zdobywania i pogłębiania wiedzy.
Od kiedy funkcjonuje Biblioteka Główna UPJPII zawsze, kiedy tu przyjeżdżałem lub przejeżdżałem obok, nasuwało mi się pytanie: czy zostanie kiedyś podjęta pierwotna myśl i czy zrealizowane zostaną plany budowy w tym miejscu Kampusu UPJPII? Gdy lata temu zobaczyłem pierwszą planszę z planem zabudowań, wielokrotnie później poruszało to moją wyobraźnię. Obecnie, kiedy jesteśmy naocznymi świadkami podjęcia i realizacji (w tak imponującym tempie) powstawania nowego budynku, jest to dla mnie prawdziwym źródłem radości. Cieszę się, że doczekałem się skonkretyzowania planów dzięki odważnej decyzji podjętej przez JM ks. Rektora Roberta Tyrałę. Niewątpliwie napawa mnie dumą i radością również fakt, że osobiście mogę w realizacji tego zadania uczestniczyć.
Jestem przekonany, że nowy Kampus stanie się żywym centrum skupiającym i łączącym życie zarówno studentów jak i pracowników (nauczycieli i pracowników administracji). Takiego miejsca dotychczas nam bardzo brakowało. A jeśli uda się w niedalekiej przyszłości zrealizować kolejne plany, to będzie dawało szansę na otwarcie się wspólnoty uniwersyteckiej także na społeczność lokalną. Widzimy bowiem, w jak szybkim tempie i na jak wielką skalę rozrastają się okoliczne osiedla, co nie idzie jednak w parze z rozwojem przestrzeni kulturalno-sportowej. A to będzie dla Uniwersytetu wielką szansą, ale i zobowiązaniem, do poszerzenia oferty naukowej, kulturalnej i sportowej. Bo przecież jednym z celów i zadań Uniwersytetu jest coraz większe oddziaływanie na społeczność lokalną.
Należymy do pokolenia, przed którym otwiera się nowa perspektywa: dla studentów – zdobywania wiedzy i rozwoju naukowego, dla pracowników – lepszych warunków pracy i osobistego rozwoju naukowego i zawodowego. Jednak nie zapominajmy – nowe perspektywy to zarazem nowe wyzwania i zobowiązanie, aby tej szansy nie zmarnować lecz ją rozwijać i pomnażać, aby następne pokolenie pracowników i studentów mogło dalej twórczo, z satysfakcją i z radością zapisywać kolejne, chlubne karty historii naszej Alma Mater.