Budowa Kampusu Jana Pawła II okiem inżyniera

28.02.2024

Dynamicznie postępujące prace budowlane na Kampusie Jana Pawła II możemy obserwować gołym okiem. Wystarczy kilka dni nieobeności w Bibliotece UPJPII, by podczas kolejnej wizyty z podziwem patrzeć na szybkość wykonywanych prac. Od kwietnia 2023 do lutego 2024 roku, projekt ten realizowany przez lidera branży budowlanej – firmę NDI S.A., we współpracy z NDI SOPOT S.A., osiągnął nowe etapy w zakresie technicznej złożoności i precyzji wykonania.

Z dumą informujemy, że powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie 10 538,38 m², a jego kubatura osiągnie 61 804 m³. Prace budowlane, obejmujące między innymi roboty ziemne, konstrukcyjne, dachowe i instalacyjne są realizowane z niezwykłą dokładnością. Ten ambitny projekt, mający na celu wzbogacenie infrastruktury dydaktycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie nie tylko świadczy o inżynieryjnej precyzji, ale także o oddaniu i pasji wszystkich osób zaangażowanych w jego realizację. Zapraszamy do dalszego śledzenia postępów inwestycji, która już teraz zapowiada się jako kamień milowy w rozwoju naszej uczelni.

Dzisiaj zapraszamy Państwa do spojrzenia na 10 miesięcy pracy okiem naszych inżynierów.

Umowa dotycząca wykonania robót budowlanych
Lider konsorcjum NDI Spółka Akcyjna
Partner konsorcjum NDI SOPOT Spółka Akcyjna
Zawarcie umowy 2 kwietnia 2023 r.
Termin wykonania całości przedmiotu umowy do 2 sierpnia 2025 r., w tym zakresie:
Etap I tj. stan surowy zamknięty wraz z przyłączami do 2 siernia 2024 r.
Etap II tj. prace instalacyjne i wykończeniowe do 2 sierpnia 2025 r.

Wizualizacja budynku dydaktycznego Kampusu Jana Pawła II, zaprojektowanego z myślą o dostępności. Struktura o szklanej i metalowej fasadzie, w części z przeszklonym dachem. Budynek posiada szerokie wejście bezprogowe i jest otoczony przez kilka alejek prowadzących do dróg z parkingiem, zapewniając łatwy dostęp.

Parametry obiektu
Dane charakterystyczne Wymiary charakterystyczne
Ilość kondygnacji Nadziemna: 4 Wysokość 18,23
Podziemna: 1 Szerokość 52,20
Kubatura 61 804 m³ Długość 87,05
Powierzchnia zabudowy 2 812,72 m²
Powierzchnia użytkowa 10 538,38 m²

Prace nad budową Kampusu obejmują szereg specjalistycznych działań. Na początku realizowane są roboty ziemne, czyli przygotowanie terenu pod budowę, w tym palowanie, które to umacnia grunt pod przyszłe fundamenty. Następnie wykonuje się roboty żelbetowe i murowe, czyli wznoszenie konstrukcji z betonu zbrojonego oraz murowanie ścian. Kiedy struktura stoi, przychodzi czas na pokrycie dachu i montaż fasad zewnętrznych, co nadaje bryle budynku ostateczny kształt i wygląd. Elewacje zewnętrzne dodatkowo chronią budynek i estetycznie go komponują. Następne etapy to roboty wykończeniowe wewnątrz, takie jak malowanie czy układanie podłóg, oraz instalacje wewnętrzne – elektryczne, wodno-kanalizacyjne itp. Nie zapomniano również o instalacjach zewnętrznych oraz infrastrukturze drogowej, co zapewni łatwy dostęp i funkcjonalność budynku.

Dotychczas zrealizowano

• wykopy wraz z częściowym wywiezieniem urobku,
  • specjalistyczne zabezpieczenie wykopu ścianką typu berlińskiego,
  • wymianę gruntów miękkoplastycznych,
  • palowanie,
  • płytę fundamentową i ściany kondygnacji podziemnej „-1” w technologii TBW,
  • prace hydroizolacyjne i termoizolacyjne kondygnacji „-1”,
  • częściowy zasyp budynku,
  • strop nad kondygnacjami: -1, 0, 1, 2,
  • ściany kondygnacji: 0, 1, 2, 3,
  • ściany murowane kondygnacji 0, 1,
  • odcinek kolektora zbiorników retencyjnych,
  • kanalizację sanitarną podposadzkową,
  • odcinek instalacji zewnętrznej gazu,
  • przyłącz wody i przekładka instalacji wodociągowej,
  • fragmenty instalacji drenażu,
  • instalację odgromową i uziemiającą kondygnacji: -1, 0, 1, 2,
  • trasy kablowe kondygnacji: -1, 0, 1, 2.

Aktualne wyzwania

• wykonanie dodatkowego drenażu wzdłuż trasy kolektora zbiorników retencyjnych,
  • oddzielenie drenażu budynku Biblioteki i nowego budynku na dwie niezależne instalacje.

Schematyczne przedstawienie szczegółów układania kanalizacji z zaznaczonymi warstwami podłoża i elementami instalacyjnymi. W centralnej części rysunku znajduje się przekrój wykopu, w którym umieszczone są: na górze 'płyty betonowe (2-3 na 15m)', niżej warstwa 'piasek', a na samym dole 'tłuczeń'. Po prawej stronie wykopu widać 'Zasypkę (grunt rodzimy)' oraz 'Obsypkę z piasku'. Centralnym elementem jest 'nowy drenaż' oznaczony zielonym prostokątem, biegnący w poprzek schematu. Poniżej drenażu znajduje się czerwona linia oznaczająca 'Rurę kanalizacyjną'. Całość opatrzona jest napisem 'SZCZEGÓŁ UKŁOŻENIA KANALIZACJI' oraz dodatkowymi oznaczeniami technicznymi, takimi jak wymiary i kierunki układania poszczególnych elementów.

Podwykonawcy Dostawcy – usługi
Wykopy Piekus Sp. z o.o. – roboty ziemne Krakowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa Sp. z o.o. – najem żurawi wieżowych
Geotechnika Południe Sp. z o.o. – projekt warsztatowy posadowienia pośredniego, wykonanie ścianki berlińskiej, palowanie Geodimex Inwestycje Sp. z o.o. – obsługa geodezyjna
Technika Betonu Wodoszczelnego Sp. z o.o. – wykonanie projektów warsztatowych wraz z realizacją kondygnacji „-1” w technologii betonu wodoszczelnego Archakustik Andrzej Kłosak – akustyczna adaptacja projektu zamiennego wraz z pomiaram